Co warto wiedzieć o termohigrometrach?
Termohigrometr, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem łączącym w sobie funkcję termometru i higrometru, inaczej nazywanego wilgotnościomierzem. Wykorzystywany jest zatem do wykonywania pomiarów wilgotności oraz temperatury. Jest niezbędnym elementem wyposażenia wszędzie tam, gdzie należy szczególnie dbać o zachowanie prawidłowych parametrów wilgotności powietrza.
Jakie jest zastosowanie termohigrometrów?
Termohigrometry stosowane są do monitorowania temperatury i wilgotności w takich miejscach, jak pomieszczenia produkcyjne, zakłady przemysłowe, magazyny i chłodnie, hurtownie, stacje sanitarno-epidemiologiczne, laboratoria kontroli jakości, laboratoria badawcze, jednostki wojskowe, stacje meteorologiczne, szpitale i przychodzie, a także kościoły, muzea i archiwa. Elektroniczne termohigrometry są szeroko wykorzystywane w takich gałęziach przemysłu, jak przemysł farmaceutyczny, chemiczny, spożywczy czy przechowalniczy. Termohigrometry wykorzystywane są także do użytku prywatnego. Bardzo często występują obok nawilżaczy powietrza i na podstawie ich wskazań możemy ocenić, czy poziom wilgotności w naszym domu jest odpowiedni.
Procentowy pomiar wilgotności względnej to jednak nie jedyna funkcja termohigrometrów. Współczesne termohigrometry elektroniczne wskazują dodatkowo wartość:
- Temperatury powietrza. Nowoczesne urządzenia mają dodatkowo funkcję pomiaru wartości minimalnych i maksymalnych.
- Temperatury punktu rosy. To temperatura, po której rozpoczyna się proces skraplania pary wodnej. Niektóre termohigrometry pokazują najwyższe i najniższe stężenie pary wodnej w powietrzu.
- Wilgotności bezwzględnej i wilgotności właściwej.
Jak używać termohigrometrów?
Elektroniczne termohigrometry zasilane są bateriami. Ich obsługa jest w pełni intuicyjna, a uruchomienie nie wymaga podejmowania dodatkowych czynności, ponieważ czujniki są skalibrowane fabrycznie. Termohigrometry mogą być przenośne lub stacjonarne. Termohigrometry stacjonarne można zamontować do ściany lub oprzeć na podpórce, dołączonej do urządzenia. Elektroniczne termohigrometry posiadają dodatkowo funkcję sygnalizacji przekroczenia progu alarmowego. Użytkownik ma możliwość samodzielnego ustawienia wartości tych progów. Termohigrometry czyści się, przemywając je wilgotną ściereczką, ale nie używając w tym celu środków chemicznych. Urządzenie będzie funkcjonować bezawaryjnie, jeśli nie będziemy go narażać na wstrząsy i eksploatować w skrajnych temperaturach.